O kapele

Kapela působí na české bluegrassové scéně od roku 1989. V repertoáru má jak nejznámější „pecky“ tradičního bluegrassu, tak i písničky dávno zapomenuté. Ve stejném duchu jsou i skladby vlastní, pocházející většinou z pera Milana Leppelta nebo Petra Brandejse. Celý repertoár je zpíván anglicky, kapela zastává názor, že tradičně pojatému bluegrassu angličtina sluší.

Skupina se vždycky snažila dobře bavit diváky i sebe, snaží se o to i dnes a to v následující aktuální sestavě:

PAVEL „Brandy“ BRANDEJS /1967/ – kontrabas, kapelník

Bez formálního hudebního vzdělání začal v sedmnácti letech s kontrabasem. Předtím hrával (a dodnes hraje) na dědečkovu heligonku, bavilo ho i clawhammerové banjo.  BG Cwrkot spoluzakládal, kromě toho působil nebo působí v kapelách Bukanýři, E.G.Revival, MiFo Band (dixieland) a Rednecky (rock-a-billy). Mimo nejoblíbenějšího bluegrassu má rád blues, rock-a-billy, skiffle, dixieland, country a trampskou muziku, ve všech žánrech dává přednost jejich tradiční podobě. 

Jako lektor vypomáhá na bluegrassových dílnách a jamcampech. Kromě muziky tráví čas nejraději s rodinou a přáteli, nejlépe u dobrého jídla, piva a tabáku. To prokládá četbou a občasnými výlety do přírody v rámci montánního výzkumu, kterému se po léta věnuje.  

SLÁVEK PODHRÁSKÝ /1968/ – kytara, zpěv

Hudební samouk, začínal s kytarou, trampská muzika, Greenhorns a podobné žánry. Mandolína přišla  v kapele Chlapíci, kde se připojil k bráchovi Ríšovi. S tím pokračuje dodnes v kapele Blackjack, která se vyvinula ze skupiny Jen tak Revival. Na podzim 2019 přišla neodolatelná nabídka na místo zpěváka a kytaristy u BG Cwrkotu. Je šťastně ženatý, bytem v Praze a má dvě dospělé děti. Hobby – pobyt na chalupě v podhůří Orlických hor, cyklistika (horské kolo), doutníky, dýmka, pivo a jiné lahodné lihové nápoje. Mimo bluegrassu je milovníkem dobré rockové hudby, převážně staršího data.

PETR BRANDEJS /1969/ – banjo, zpěv

Petr Brandejs začal v jedenácti letech s kytarou. Později přidal pětistrunné banjo Marma, na které hrál ve skupině Bukanýři při vodáckém oddíle Albatros v Novém Městě nad Metují. Zakládal BG Cwrkot (vymyslel název) a prošel skupinami Nugget (Rakousko), Hello, Kosové už naladili a E.G.Revival. V letech 1997-2005 hrál profesionálně s brněnskými Poutníky, od roku 1995 do roku 2010 vedl svůj Petr Brandejs Band. Jako sideman doprovázel řadu amerických umělců (Jack Tottle, Rose Maddox) a na jednom vystoupení doprovázel i otce bluegrassu, Billa Monroea.

Vydal Školu hry na pětistrunné banjo (1998), DVD Pětistrunné banjo v českých country hitech (2008), Pětistrunné banjo úplně od začátku (2015) a DVD Jamuj (hrej) s námi!. Několikrát ročně organizuje bluegrassové dílny a JamCampy Wernickovou metodou.

MAREK „Maruku“ MACÁK /1972/ – mandolína, kytara, zpěv

Už jako novorozenec v postýlce dostával pod hlavu noty, aby z něj byl muzikant. Doma slyšel jen a jen bluegrass a to pořád. Jak by také ne, když jeho tatínek, Honza Macák, stál jako banjista u zrodu nejstaršího evropského bluegrassového festivalu, BANJO JAMBOREE. První nástroj byla kytara, v roce 1985 poprvé vystoupil na Banjo Jamboree s kapelou Větráci a už u nich zůstal natrvalo. Hudební vzdělání nemá a považuje to za největší chybu svého muzikantského života. V roce 1999 ho přivedl do BG Cwrkotu Milan Leppelt, ovšem jako mandolinistu, kterého kapela právě sháněla. Tu zvládl znamenitě a bez jeho tenorového zpěvu si lze tradičně pojatou muziku kapely jen těžko představit. 

JIRKA LOUN /2001/ – housle, zpěv 

Nejmladší a nejnovější člen kapely, multiinstrumentalista, s klavírem začal ve čtyřech letech, housle přidal v osmi. K bluegrassu se dostal díky účasti na dílně v roce 2016. Aktuálně hraje kromě BG Cwrkotu ve znovuobnoveném Petr Brandejs Bandu (mandolína, housle), jazz a swing v kapele Dimensionless (kontrabas) a v rodinné kapele Noční vlak. Studuje informatiku, rád sportuje (kapelní unikát!) a modelaří.